نقش بازی و خلاقیتبازی یکی از بهترین و لذت بخش ترین فعالیت کودکان به شمار می رود.

پیاژه روان شناس سوییسی بازی را تحت عنوان یکی ساختن واقعیت با خود تعریف می کند و برای شناخت بازی آن را با کار مقایسه کرده و برای تمیز دادن این دو نوع فعالیت انسانی 5 ضابطه برشمرده است:

1- بازی فعالیتی است که هدفش در خود آن نهفته است، در حالی که هدف کار در خارج آن قرار دارد.

2- بازی فعالیتی است که انجام آن موجب خوشنودی و خوشحالی بازی کننده می شود در حالی که کار ضرورتا خوشایند نیست.

3- بازی فعالیتی است که فرد آن را اختیار می کند در حالی که کار خاصیتی اجباری و الزامی دارد.

4- بازی از قید سازمان آزاد و رهاست در حالیکه کار معمولا با سازماندهی همراه است.

5- بازی از کشمکش و پرخاش دور است حال آنکه ماهیت کار گرایش آشکاری به سوی کشمکش و پرخاش دارد.

بازی در ظهور خلاقیت، نقش فعالی دارد. بازی موجب حرکت و به کارگیری ذهن کودک در کسب تجربه و حل مسایل می شود. برانگیختن ذوق و علاقه کودک به وسیله بازی باعث ایجاد تفکر همگرا در ذهن کودک می گردد.روسو” معتقد است: “به جای پند و اندرز و همچنین منع کردن و بازداشتن، بهتر است زمینه ای برای حرکت، فعالیت، بازی و ورزش پدید آوریم

خلاقیت در بازی زمانی به منصه ظهور می رسد که کودکان، خود را در انواه بازی ها سهیم بدانند.بازی های خلاقانه برای بیان تمایلات، احساسات، علایق، ارزش ها و اعتقادات کودکان بوده و تکیه گاهی برای قضاوت آنان است. این بازی ها به خلاقیت کودکان کمک می کند و کودک در خلال بازی به ابتکار و اکتشاف می پردازد. مسایل را حل و اعتماد به نفس و جرات پیدا می کند.
🍂🌺🍂

بازی، نقشی بسیار مهم دارد و پرورش دهنده روح و سبب شادی و انبساط خاطر کودکان می شود. بازی ها، سطح افکار و روحیه را دوچندان می کنند و فقط در حیطه ورزش خلاصه نمی شوند. بازی های آموزشی با وسایل متناسب با سن و فکر کودکان، نقش بزرگی در بارور ساختن افکار آنان دارد. بازی با هر وسیله ای به بچه ها آرامش روحی می بخشد و آنان را در مسیر زندگی و فهم مطالب درسی کمک می کند.

بازی به بچه ها یاد می دهد که مسیر خوب و بد را انتخاب کنند و از مسیری که زیان آور است دوری کنند و از طرفی، بازی سبب رشد فکر و اندیشه های نو و بکر دانش آموزان می شود.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *